Dekoracje na Wszystkich Świętych. Dekoracje z kory i kwiatów na groby

Aranżacje: Magdalana Birula-Białynicka, Karolina Ładyżyńska,pracownia florystyczna Wrzosowisko, Warszawa
21.10.2011 00:00
A A A
1. PLATAN
Styropianową formę obłożono kawałkami kory platanu (używając kleju na gorąco). Środkową część kompozycji wyłożono korą papai. Przez jej charakterystyczne spękania przełożono goździki, a na wierzchu umocowano gałązki modrzewia z szyszkami i pędy winorośli. Kwiaty mogą być w fiolkach lub w gąbce.

1. PLATAN Styropianową formę obłożono kawałkami kory platanu (używając kleju na gorąco). Środkową część kompozycji wyłożono korą papai. Przez jej charakterystyczne spękania przełożono goździki, a na wierzchu umocowano gałązki modrzewia z szyszkami i pędy winorośli... (Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG)

Nie tylko jej uroda, ale i trwałość podpowiadają, że będzie doskonałym materiałem w stylowych dekoracjach na Wszystkich Świętych.
Kora dla drzew pełni funkcje ochronne, jest niczym skóra. Dla nas liczy się jej piękno - faktura i kolorystyka. Szarobrunatna u sosen, biała lub kremowa u brzóz, łuszcząca się i cieniowana u platanów... W dłoniach florysty staje się pięknym tworzywem. Czym właściwie jest kora? Sięgając do botanicznych źródeł, dowiadujemy się, że pnie i gałęzie roślin drzewiastych pokryte są korą, powstającą dzięki działalności miazgi korkotwórczej. Ta zdrewniała i martwa część, może być zbudowana z wielu warstw; często jest spękana lub łuszcząca się. U różnych gatunków drzew jest w inny sposób dekora-cyjna i efektowna. Korę możemy kupić na giełdzie kwiatowej. Z natury pozyskujmy ją tylko z powalonych pni drzew - nie niszczmy żywych! W przypadku platana nie ma tego problemu, bowiem u starszych, rosnących jeszcze egzemplarzy kora łuszczy się sama.

Więcej pomysłów znajdziesz w jesiennym numerze miesięcznika BUKIETY

Zobacz także
Brak komentarzy