Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Jak ochronić ogród przed psem?

Aldona Zakrzewska
10.06.2011 , aktualizacja: 25.01.2010 16:35
A A A Drukuj
W każdym

W każdym "ogrodzie pod psem" powinien się znaleźć trawnik; pies będzie mógł się wybiegać i będzie spokojniejszy. (Fot. SHUTTERSTOCK)

Żółte plamy na trawniku i na żywotniku, ścieżka wydeptana na rabacie wzdłuż parkanu, brzydki wykop w miejscu pięknej róży. Czyja to robota? Twojego psa.
Krzyki i tresura nic tu nie pomogą, w każdym psie drzemie bowiem instynkt stróża pilnującego obejścia. Będzie więc biegał wzdłuż parkanu wydeptując ścieżkę, obszczekując przechodniów. Będzie zaznaczał swój teren zapachem odchodów, "podlewając" murki oraz krzaczki, zwłaszcza te w kątach ogródka. Nie oszczędzi przy tym żadnego iglaka - mają one bowiem tak intensywny zapach, że zwierzak stara się go zagłuszyć wonią swego moczu. W efekcie igły brązowieją i roślina może uschnąć. Suki oszczędzą krzewy, lecz zostawią na trawniku żółte, wypalone moczem plamy. Jak temu zapobiec?

Jak ocalić ulubionego iglaka, trawnik czy oczko wodne - dobre radyPsie autostrady

Najprościej nauczyć psa, że ogród to część mieszkania, a toaleta jest na zewnątrz. I wyprowadzać go kilka razy dziennie. Z wydeptaną wzdłuż ogrodzenia trawą trzeba się po prostu pogodzić. Żadne przegrody nie przeszkodzą bowiem psu w obieganiu swego terytorium. Lepiej uwzględnić to już w planach zagospodarowania ogrodu i sadzić rośliny 60-80 cm od ogrodzenia, wybierając odporne, bujnie rosnące krzewy liściaste (np. pęcherznice, tawuły), które przesłonią choć w części wydeptaną ścieżkę. "Psia autostrada" może też przebiegać rodzajem tunelu, którego jedną ścianę stanowi ogrodzenie, a drugą murek oporowy o wysokości 50-60 cm. Od strony ogrodu będziemy wówczas podziwiać obsadzoną roślinami skarpę, a psy będą szaleć za nią, nie szkodząc niczemu.Niewidzialne ogrodzenie

Na rynku są dostępne preparaty zapachowe (np. "Flocky Stop", "Aplidal") odstraszające domowe czworonogi. Stosując je, można chronić konkretne rośliny, całe rabaty i trawniki. Bardziej skuteczne są jednak ultradźwiękowe odstraszacze emitujące fale o wysokiej częstotliwości nie-słyszalne dla nas, a nieprzyjemne dla czworonoga. Lokujemy je w ogrodzie, w miejscu, które chcemy ustrzec przed zwierzakiem. Jeśli potrzebujemy zabezpieczyć większy lub nieregularny obszar, zainstalujmy na działce tzw. niewidzialne ogrodzenie. Składa się ono z nadajnika umieszczonego zwykle w garażu, przewodu wyznaczającego strefę zakazaną dla psa i obroży z odbiornikiem. Zwierzak zbliżając się do przewodu usłyszy ostrzegawczy sygnał dźwiękowy. Jeśli się nie wycofa, obroża skarci go impulsem elektrostatycznym, którego siłę można dowolnie regulować. Montaż systemu jest prosty i nie zajmuje więcej niż 30 minut! Z kolei wyjątkowo hałaśliwemu stróżowi obejścia można zafundować specjalną obrożę, uwalniającą w trakcie szczekania lub wycia psa nieprzyjemne dla niego dźwięki i aromaty.

Wybieg dla pupila

W dużych ogrodach można zbudować dla psa kojec z wybiegiem, otoczony i przykryty wysoką siatką, umocowaną na podmurówce. Gdy zagłębimy ją co najmniej metr w ziemi, będziemy mieć pewność, że pies się pod nią nie podkopie. Wybieg powinien mieć co najmniej 20 m2, jeśli zwierzak ma w nim urzędować całą dobę. Zadbajmy też, by nawet w upały nasz czworonożny pupil znalazł tam choć odrobinę cienia.

Ciepłe cztery kąty

Psu pełniącemu funkcję stróża posesji należy sprawić solidną budę. W naszym klimacie sprawdzają się drewniane psie domki, ze spadzistymi dachami (dzięki temu nie zalega na nim woda deszczowa i śnieg) uszczelnionymi papą i wyłożonymi drewnem, dachówką, blachą ocynkowaną lub gontem bitumicznym. Buda powinna być na tyle obszerna, żeby zwierzak mógł w niej swobodnie stanąć na czterech łapach i bez trudu się obrócić. Nie może być jednak zbyt duża, gdyż zimą będzie w niej chłodno. Większość psów wymaga ocieplonego lokum, na przykład warstwą styropianu pomiędzy podwójnymi ściankami. Przedsionek (pełniący funkcję wiatrołapu) i drzwiczki (umocowane na zawiasach lub uchylne) zapewnią psu dodatkową ochronę przed chłodem i letnimi upałami. Na rynku są też dostępne budy z ogrzewaniem podłogowym, włączanym na czas mrozów.

Jakie rasy psów mogą stale przebywać na dworze?Psi domek nie może stać bezpośrednio na ziemi, lecz na drewnianych legarach lub podeście z cegieł. Pies nie powinien w nim leżeć na podłodze, lecz na posłaniu. Należy je często prać, dlatego najlepsze są rozpinane pokrowce (np. z trwałego i łatwego do czyszczenia materiału skóropodobnego) i materacyki z gąbki. Dno budy można też wyścielić słomą lub sianem, ale może ona zaszkodzić psim alergikom. Co najmniej raz w miesiącu robimy gruntowne porządki w psim domku; wnętrze spryskujemy środkiem zwalczającym insekty.

Zobacz także
  • Re: Jak ochronić ogród przed psem? horpyna4 31.01.10, 11:23

    Nie bez powodu psy obsikują latarnie. Może warto postawić taką, możliwie wysoką, w ogrodzie? Wtedy iglaki będą bezpieczne bez szpecących osłon. »

kalendrz

Kalendarz ogrodnika - sierpień

Wydarzenia ogrodnicze i porady na sierpień