Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Kret - 7 sposobów jak się go pozbyć

Aldona Zakrzewska
21.03.2011 , aktualizacja: 21.07.2009 12:24
A A A Drukuj
Kret

Kret (Fot. Shutterstock)

Nie kochamy kreta. I nic dziwnego; w ciągu jednej nocy potrafi zniszczyć gładką zieloną murawę.
Kret - mały ssak porośnięty futerkiem - nie widzi, ale doskonale słyszy i rejestruje wszystkie drgania podłoża. Dzięki temu świetnie radzi sobie w ciemności. Żyje i żeruje bowiem pod ziemią, drążąc w niej korytarze - pułapki na pokarm: dżdżownice, owady, ślimaki, żaby i małe gryzonie. A przy okazji podkopuje korzenie roślin, zaś na powierzchni tworzy szpecące ogród kretowiska. I właśnie za to go nie lubimy. Przystępując do walki z kretem, pamiętajmy jednak, że jest on pod ochroną. Po preparaty chemiczne sięgajmy więc w ostateczności. Najpierw próbujmy wypłoszyć zwierzaka bezkrwawymi metodami.

Podziemne zapory

Specjalną siatkę przeciw kretom układamy pod trawnikiem na głębokości ok. 10 cm (by nie zniszczyły jej kolce aeratora). Przysypujemy ją ziemią i obsiewamy trawą. Będzie dla kreta barierą nie do przejścia. Podobnie jak głęboka (do 60 cm) podmurówka ogrodzenia lub wykopany wzdłuż niego rów, zasypany gruzem (krety nie znoszą kamienistego podłoża).

Krecia robotaWibrujące dźwięki

Odstraszacze elektroakustyczne emitują niesłyszalne dla nas, a niemiłe dla kreta sygnały dźwiękowe, o stałej lub zmiennej częstotliwości (te ostatnie są bardziej skuteczne, gdyż zwierzakowi trudno się do nich przyzwyczaić). Umieszczamy je w krecich tunelach lub wtykamy w kopce. Niektóre urządzenia są też źródłem wibracji. Wszystkie działają dzięki bateriom - tradycyjnym lub solarnym.

Klekoczące wiatraczki

Wkopane w ziemię wiatraczki, druty mocno naprężone na wbitych w grunt palikach nie tylko wydają dźwięki, ale również - wibrując na wietrze - przenoszą drgania do ziemi. Skuteczne są też puste butelki zagłębione w gruncie tak, by w ich szyjkach skierowanych do góry gwizdał wiatr. Od czasu do czasu przenosimy je w inne miejsce, gdyż krety mogą się do nich przyzwyczaić.

Aksamitka i czosnek

Aksamitka, bazylia, czosnek, komosa - posadzone w rzędach pomiędzy roślinami odstraszają kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Podobnie jak rosnący tuż obok żywotnik czy czarny bez. W krecich korytarzach można też umieścić roztarte ząbki czosnku (lub szmatkę nasączoną jego sokiem) albo wlać gnojówkę z liści czarnego bzu, czosnku czy gałązek żywotnika

Kret - bez kopania żyć nie możeKreciołapki

Pułapki na krety mają wydłużony kształt, wejścia po obu stronach i zapadki, skutecznie blokujące wydostanie się przechodzącemu przez nie zwierzęciu. Umieszczamy je w korytarzach. Codziennie sprawdzamy ich zawartość; kret pozbawiony pokarmu ginie już po 10 godzinach. Schwytane zwierzątko wynosimy jak najdalej od posesji i wypuszczamy na wolność.

Naturalne bariery

Preparaty zawierające naturalne olejki zniechęcą kreta do żerowania w ogrodzie, pod warunkiem, że będziemy je stosować regularnie (instrukcji szukajmy na opakowaniu). Kupujemy je w formie koncentratów, sporządzamy z nich wodne roztwory i opryskujemy nimi teren zaatakowany przez krety.

Nęcące przynęty

Trujące przynęty (przeważnie w formie granulatu czy proszku) bardzo kretom smakują; wsypane do podziemnych korytarzy wabią zwierzaki, które po takiej uczcie giną. Można też odpalać w tunelach świece dymne, wydzielające odstraszający lub trujący gaz. Aby były skuteczne, należy je zastosować jednocześnie we wszystkich zamieszkałych norkach. Preparaty te działają też na nornice i inne gryzonie.

Czytaj także:

Cztery sposoby jak pozbyć się kretaPoznaj obyczaje intruzaSzkodnik czy sprzymierzeniec?

Zobacz także
  • I jeszcze jeden mjot1 19.09.09, 16:20

    policyjni.gazeta.pl/Policyjni/1,91152,7026755,Walke_z_kretami_przyplacil_zyciem.htmlNo może i nieskuteczny, ale jakżeż nowatorski to sposób ;-)»

  • Kret - krótka ankieta. Prośba o wypełnienie rtef 28.04.10, 13:00

    Proszę o wypełnienie krótkiej ankiety nt pułapek na kreta www.moje-ankiety.pl/wypelnij/kwestionariusz/14704/ »

  • Kret - 7 sposobów jak się go pozbyć - nafta go4est 27.09.10, 16:24

    Czy ktoś korzystał z metody naszych brababek - nalanie nafty do kopca?Ciekawy jestem czy metoda ta jest skuteczna oraz przy okazji czy nie szkodzi środowisku.»

kalendrz

Kalendarz ogrodnika - marzec

Wydarzenia ogrodnicze i porady na marzec