Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwiaty w mieszkaniu

Jerzy Woźniak

Kwiaty w domu ustawiamy tam, gdzie jest wolne miejsce lub gdzie najładniej wyglądają. Nie zawsze jednak w tych miejscach mają dobre warunki, aby żyć. Zanim kupimy kwiaty, warto wiedzieć, jakie mają wymagania.

Do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują przede wszystkim światła i wilgoci. Dzięki słońcu wytwarzają z dwutlenku węgla i wody substancje potrzebne im do wzrostu. Niektóre, np. kaktusy, potrzebują go tak dużo, że jedynym miejscem, gdzie mogą prawidłowo się rozwijać, jest parapet południowego okna lub przydomowa oranżeria. Inne, np. aspidistra, dobrze rosną nawet w ciemnym kącie z dala od okna. Dobierając rośliny do dekoracji mieszkania, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich zapotrzebowanie na światło. Pamiętajmy przy tym, że tak jak pewnym roślinom szkodzi brak światła, tak cieniolubne niszczy silne, bezpośrednie nasłonecznienie.

Suche powietrze szkodzi nie tylko naszym roślinom, ale i nam samym. Często staramy się zwiększyć jego wilgotność, stosując różnego rodzaju nawilżacze, jednak większość roślin doniczkowych pochodzących z tropikalnych lasów (np. kalatee czy alokazje) zwykle odchorowuje ten okres. Rośliny takie powinniśmy ustawić z dala od kaloryferów i często je spryskiwać. Najlepiej jednak wybierać gatunki mniej wrażliwe na brak wilgoci.

Zniosą prawie wszystko?

Kłopoty związane z uprawą roślin w mieszkaniu znają doskonale producenci. Starają się oni wprowadzać do sprzedaży nie tylko efektowne, delikatne gatunki z lasów deszczowych, ale również takie, które są bardzo tolerancyjne i znoszą nawet poważne uchybienia uprawowe.

Gatunki mało wymagające: aglonema, aspidistra, bilbergia zwisła, cissusy, dracena deremeńska, grubosz (drzewko szczęścia), sansewierie, scindapsusy, zielistka Sternberga.

To trzeba wiedzieć

Przed dokonaniem zakupów warto dowiedzieć się, jak szybko rośnie dany gatunek, wiele roślin osiąga bowiem w krótkim czasie duże rozmiary. Takie szybko rosnące gatunki przeważnie gubią dolne liście (co jest zjawiskiem normalnym) i pozostaje jedynie mało dekoracyjny pień zakończony pod sufitem pióropuszem liści. Nie wszystkie można natomiast skrócić przez obcięcie wierzchołka.

Choć kwiaciarnie oferują rośliny przez cały rok, z zakupem wielu gatunków wstrzymajmy się do wiosny lub lata. Lepiej się wówczas zaaklimatyzują w naszych mieszkaniach i nie będzie groziło im przemarznięcie podczas transportu. Szczególnie niebezpieczne dla roślin są temperatury poniżej zera. Wiele gatunków o delikatnych liściach ulega zniszczeniu, gdy temperatura spadnie poniżej +5 st. C. W czasie mrozów poniżej -12 st. w ogóle powinniśmy zrezygnować z kupna kwiatów doniczkowych. Przy takim zimnie nawet bardzo dokładne owinięcie roślin utrzyma ciepło zaledwie przez kilkanaście minut!

Gdzie kupować

Kwiaty doniczkowe przebywają daleką drogę od producenta do sprzedawcy. Z ciepłych i widnych szklarni, gdzie wyrosły w krótkim czasie, zostają przeniesione do słabo oświetlonych, chłodnych kwiaciarni. Odbija się to na ich zdrowiu i często zakupione rośliny odchorowują ten okres już w naszym mieszkaniu. Najlepiej więc kupować je w pół drogi do kwiaciarni, czyli w dużych centrach ogrodniczych, gdzie nie tylko warunki przechowywania zbliżone są do tych, w jakich rośliny urosły, ale również wybór gatunków oraz poszczególnych egzemplarzy jest znacznie większy. Gdy nabywamy większą liczbę roślin, np. urządzając nowe mieszkanie, nie bez znaczenia jest również to, że w centrach i hurtowniach ich ceny są niższe niż w kwiaciarniach.

Pierwsze dni w domu

Najważniejszą czynnością po przyniesieniu roślin do mieszkania jest przesadzenie ich do nowych doniczek. W szklarniach rośliny uprawiane są w specjalnych jałowych podłożach, zaś komputerowe systemy dostarczają im wody i niezbędnych do szybkiego wzrostu nawozów. Podłoża takie nie nadają się do dalszej uprawy w warunkach domowych, więc musimy wymienić je na normalną ziemię doniczkową, odpowiednią dla danego gatunku. Przy przesadzaniu nie usuwajmy jednak całego starego podłoża, aby nie uszkodzić korzeni. Wystarczy lekko otrząsnąć bryłę korzeniową i posadzić roślinę do większej o 1-4 cm doniczki.

Przez pierwszych kilka dni nawet gatunki lubiące nasłonecznienie powinny być ustawione w miejscu widnym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Przez pierwszych kilka tygodni powinniśmy też często je zraszać (szczególnie gatunki o delikatnych liściach). Nie należy dopuszczać, aby ziemia w doniczce przesychała całkowicie lub była nadmiernie wilgotna.

Razem z kwiatami kupmy też doglebowe tabletki owadobójcze i po przesadzeniu rośliny wciśnijmy jedną do dwóch w ziemię. W szklarniach produkcyjnych zawsze żyje niewielka liczba szkodników zwalczanych najczęściej biologicznie. W naszym mieszkaniu pozbawione swych naturalnych wrogów szkodniki mogą rozmnożyć się błyskawicznie i zaatakować również sąsiednie rośliny.

Pamiętajmy, że wiele roślin sprzedawanych w kwiaciarniach w ogóle nie nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Kuszą nas one swą urodą lub oryginalnym wyglądem, lecz ich uprawa w domowych warunkach zwykle kończy się niepowodzeniem. Najlepszym przykładem są rośliny owadożerne, które do prawidłowego rozwoju wymagają ciepła i wilgotności powietrza wynoszącej ok. 90 proc. Dla porównania - w naszych mieszkaniach latem wilgotność ta wynosi około 60 proc., a zimą, przy działającym centralnym ogrzewaniu, spada poniżej 40 proc. Mimo atrakcyjnego wyglądu tych roślin lepiej więc zrezygnować z ich kupna.

Przy poszczególnych grupach roślin podano natężenie światła w luksach (lx). Wartość tę mierzymy za pomocą specjalnego przyrządu - luksomierza.

Potrzebują dużo słońca (powyżej 1800 lx)Agawy, aloesy, bugenwilla, eonium, grubosze, juki, kalanchoe, kaktusy, noliny, rośliny z kaudeksem, oleandry, przypołudniki (żywe kamienie), wilczomlecze (gatunki przypominające kaktusy).Lubią światło, ale słońce nie powinno padać na roślinę (1000-1800 lx)Afelandra, aralia, araukaria, cykasy, cytrusy, dracena, fikusy, hoje, kaktusy epifityczne (epikaktusy), koleusy, kordyliny, krotony, palmy - większość gatunków, passiflory, (męczennice), róża chińska, szeflery, wilczomlecze (gatunki posiadające liście).Dobrze rosną nawet w głębi pokoju (600-1000 lx)Adiantunm, anturium, aeschynantus, asparagusy, aukuba, begonie, palma chamedora, cibora, difenbachie, paprocie - większość gatunków, fatsje, filodendrony, fiołki, maranty, kalatee, ktenante, peperomie, skrzydłokwiaty, szlumbergera, epifilum, widliczki.Rośliny cieniolubne (poniżej 600 lx)Aspidistra, bluszcze, cissusy, niektóre paprocie, peperomie, pilee, scindapsusy, synogonium, widliczki, zanokcica (aspleni

    Więcej o:

Skomentuj:

Kwiaty w mieszkaniu