Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pytania o trawnik

Piotr Syga

Nieoczekiwane chwasty, dziwne plamy czy krecie kopce potrafią spędzać sen z powiek. Zachowajmy jednak spokój - na wszystko znajdzie się rada.

Wysokość trawy

Dlaczego w miejscach zacienionych należy pozostawiać dłuższą trawę niż na powierzchniach dobrze naświetlonych? Trawa do prawidłowego wzrostu potrzebuje sporo światła. Na powierzchniach odkrytych krótko strzyżone rośliny otrzymują odpowiednią jego dawkę potrzebną do prowadzenia procesu fotosyntezy. Jeśli trawnik jest tak samo koszony w miejscach ocienionych, np. pod drzewami, z powodu zmniejszonej powierzchni liści fotosynteza zachodzi w ograniczonym tempie, w wyniku czego rośliny słabiej się rozwijają. Jest też inny aspekt. W miejscach głęboko zacienionych podłoże jest zwykle wilgotne, a silnie skrócone rośliny nie mogą tej wody w dostatecznym stopniu pobierać i wyparowywać. Wtedy trawa najczęściej ustępuje miejsca mchom.

Nieproszony gość

Czy istnieje skuteczny sposób na kreta? Najlepiej nie wpuszczać go na murawę. Warto o tym pomyśleć przed założeniem trawnika. Najskuteczniejszą zaporą dla tego zwierzątka jest gęsta plastikowa lub druciana (w tym wypadku pokryta izolacją lub ocynkowana) siatka o średnicy oczek 1-3 cm, ułożona 15-20 cm pod powierzchnią murawy/ziemią?. W miejscu, gdzie ma być trawnik, zdejmuje się wierzchnią, żyzną warstwę ziemi. Następnie odkrytą powierzchnię przykrywa się siatką (pas przy pasie z niewielkim zakładem). Siatkę przykrywa się żyzną ziemią i dopiero wtedy wysiewa lub rozwija z rolki trawę. Metoda z siatką jest dość kosztowna, ale skuteczna.

Równie dobrze funkcjonuje trawnik założony na dziesięciocentymetrowej warstwie tłucznia lub gruzu, umieszczonej ok. 20 cm pod powierzchnią trawnika. Kamienie są dla kretów barierą nie do przejścia, poza tym mogą spełniać też inną ważną funkcję - na gruntach ciężkich (gliniastych) służą za drenaż. Poza tym dzięki nim podłoże jest bardziej stabilne i nie zapada się pod dużymi obciążeniami. Przy zastosowaniu tych dwóch sposobów kret może buszować pod trawnikiem, lecz nigdy nie usypie kopca na jego powierzchni.

Inną zaporą, tym razem od zewnątrz, jest głęboka podmurówka ogrodzenia. Można też wkopać pionowo w ziemię wzdłuż płotu ocynkowaną siatkę o drobnych oczkach i szerokości ok. 100 cm albo wykopać rów, a potem zasypać go gruzem. Metoda ta ma jeden minus. Jeśli kret już znajduje się na naszym podwórku, trudno mu będzie się z niego wydostać.

Pedrakom - nie!

Kiedy jakimi środkami należy opryskiwać trawnik przeciwko pędrakom?

Po zauważeniu pierwszych uszkodzeń (placki żółknącej darni, które potem łatwo wyrwać) trawnik można polewać roztworem preparatu Basudin 25 w stężeniu 0,1-0,15%. Robimy to od połowy lipca do końca września, kiedy larwy znajdują się jeszcze płytko. Mocno zaatakowaną przez pędraki murawę trzeba niestety przekopać (na głębokość szpadla), potraktować silnym środkiem owadobójczym (Basudin 10 GR, Diazinon 10 GR, Dursban 480 EC czy Pyrinex 480 EC), a trawnik założyć od nowa.

Nawożenie piaskiem

Jakie znaczenie dla trawnika ma piaskowanie? W miarę użytkowania darń staje się coraz bardziej zbita i słabo przepuszczalna - cierpi na tym trawa, zwyciężają mchy, glony i chwasty. Antidotum na to - a także na ciężką, gliniastą glebę - jest piasek. Zwiększa on przede wszystkim przepuszczalność i porowatość podłoża, dzięki czemu pojawiają się nowe, silniejsze korzenie i rozłogi traw. Piaskowanie trawnika polega na pokryciu jego powierzchni 3-5-milimetrową warstwą piasku o ziarnach grubości 0,2-1 mm/gruboziarnistego?. Przedtem jednak wyczesujemy darń, usuwając mech i resztki martwych roślin; warto też ponacinać ją specjalnymi grabiami lub wertykulatorem. Piasek można rozrzucać ręcznie, wysiewać przez sito albo za pomocą siewnika do nawozów czy nasion - robimy to, kiedy trawa jest idealnie sucha.

Żyłka kontra nóż

Czy do koszenia trawnika w ogrodzie nadaje się podkaszarka żyłkowa? Nie polecam tego nikomu. Jeśli chcemy, by trawnik był gęsty, zdrowy i idealnie zielony, należy go kosić zwykłą kosiarką rotacyjną z ostrym metalowym nożem. Żyłka ma przekrój okrągły i zamiast ciąć trawę, po prostu ją szarpie. W rezultacie końcówki skróconych źdźbeł są postrzępione, szybko wysychają, a trawnik wygląda szaro. Młoda trawa najczęściej jest wyrywana wraz z korzeniami. Im żyłka grubsza, tym gorzej. Podkaszarki są jednak niezastąpione w miejscach niedostępnych dla kosiarek. Wykorzystuje się je przeważnie w terenach otwartych do wykaszania rowów czy zarośli. Do użytku w ogrodzie warto uzbroić podkaszarkę w żyłkę o przekroju gwiazdkowym (ma ostre krawędzie) lub stalową tarczę z odpowiednim ogranicznikiem, chroniącym ostrze przed twardymi przeszkodami czy pnie roślin przed skaleczeniem.

Nawóz na piaskach

Dokarmianie mineralne trawnika na glebie piaszczystej daje marne skutki, a wodą przesiąka przez nią jak przez sito. Jak temu zaradzić? Najważniejszym składnikiem każdej gleby jest próchnica. Dzięki niej w wierzchniej warstwie podłoża zatrzymuje się woda i rozpuszczone składniki pokarmowe. W glebach piaszczystych próchnicy jest jak na lekarstwo, warto więc o nią zadbać. Aby uzupełnić jej niedobór, trawnik trzeba ściółkować materią organiczną. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu odkwaszony torf. Rozsypujemy go na dobrze wygrabionym trawniku (równą 0,5-1 cm) warstwą. Robimy to co roku jesienią (zimą ulega rozkładowi, wnika w strukturę gleby, stając się źródłem powstawania próchnicy). Do ściółkowania można wykorzystywać również dojrzały kompost, koniecznie bez nasion chwastów. Pamiętajmy, by materiały do ściółkowania trawnika były dobrze rozdrobnione (bez jakichkolwiek patyków, kawałków kory czy długich włókien), najlepiej przesiane przez rafę o oczkach wielkości ok.1 cm.

Mulczowanie

Mam kosiarkę z koszem, ale ma ona również funkcją mulczowania. Czy warto ją wykorzystywać? Coraz popularniejsze staje się nawożenie ścinkami trawy. Niektóre amatorskie kosiarki mają funkcję tzw. mulczowania (rozdrabniają ściętą trawę, a powstały pod obudową wir powietrza wtłacza ją w podłoże). Rozkładająca się trawa zasila trawnik w składniki pokarmowe, poprawia też właściwości fizyczne gleby, zwłaszcza piaszczystej. Funkcja mulczowania jest dużą zaletą sprzętu. Dzięki niej można ograniczyć nawożenie mineralne lub całkiem z niego zrezygnować. Nie ma też kłopotu z pozbywaniem się ściętej trawy. Pamiętajmy jednak, że ściółkowania murawy ścinkami nie należy nadużywać, zwłaszcza na glebach zwięzłych. Stale nagromadzana trawa zbija się i zamiast ulegać rozkładowi, tworzy warstwę tzw. filcu. Żeby do tego nie dopuścić, od czasu do czasu ścinki warto zbierać do kosza.

Płaskie obrzeże

Jak odgrodzić trawnik od żwirowej nawierzchni brzegu oczka wodnego lub ścieżki, aby nie mieć kłopotu z koszeniem? Drobne kamienie, które wpadają na murawę, tępią nóż kosiarki. Dlatego nawierzchnie żwirowe muszą być odpowiednio odgrodzone od murawy, najlepiej pasem o szerokości przynajmniej 20 cm. Można go utworzyć z naturalnych płaskich kamieni wkopanych w ziemię - ich górna powierzchnia powinna wystawać ok. 1 cm ponad powierzchnię gruntu. W szczeliny pomiędzy nimi może wrastać trawa, co ładnie wygląda. Na taką barierę daje się wjeżdżać kosiarką i bez przeszkód kosić. Aby kamienie podczas chodzenia nie rozsypywały się, do zakładania nawierzchni wykorzystujmy żwir niezbyt gruby i przede wszystkim o różnej średnicy ziaren. Dzięki temu materiał ten daje się łatwiej zagęścić, co sprawia, że nawierzchnia pod stopami wydaje się bardziej spójna.



Skomentuj:

Pytania o trawnik