Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny, które nie boją się suszy

oprac. Agnieszka Keller

Nie sztuką jest założyć ogród na urodzajnej ziemi, gdzie byle patyk w okamgnieniu zamienia się w bujne drzewo. Urządzić efektowny ogród na piaszczystym, suchym podłożu to dopiero wyzwanie.

Leśna działka lub kawałek marnego poletka mogą zmienić się w bujnie kwitnący ogród. Zadziwiająco wiele pięknych roślin znosi bez trudu niedostatek wody, małą spoistość podłoża czy niedostatek składników mineralnych. Zamiast więc walczyć z niekorzystnymi warunkami siedliskowymi, pogódźmy się z tym, czego zmienić nie można, i posadźmy gatunki, które dobrze rosną na piaszczystej, ubogiej glebie. Wiele z nich nie tylko pięknie kwitnie, ma też intrygującą fakturę i barwę liści, ciekawy pokrój.

Rośliny odporne na suszę, w naturze porastające stepy, wydmy czy nasłonecznione zbocza wzgórz przystosowały się do okresowego braku wody na różne sposoby. Wytwarzają cebule lub kłącza, gdzie gromadzą substancje zapasowe, mają głęboki system korzeniowy, dzięki któremu sięgają do wody gruntowej lub płytkie, szeroko rozchodzące się drobne korzonki. Przed nadmiernym parowaniem chroni je specyficzna budowa liści - mięsistych i zgrubiałych albo pokrytych warstwą włosków czy wosku; często liście są bardzo drobne, a niektóre gatunki potrafią zmieniać ustawienia blaszki liściowej do kierunku padania promieni słonecznych.

Drzewa

Na mało urodzajnej glebie warto na początek posadzić drzewa - mało wymagające i szybko rosnące. Wkrótce dadzą upragniony cień, a z czasem wytworzą bardziej przyjazny mikroklimat. Okresowe susze wytrzymują m.in. katalpa bignoniowata i brzozy. Te ostatnie są idealne na leśne i podleśne działki. Najbardziej malownicze odmiany brzozy papierowej, zwisłej 'Youngii', 'Tristis' i 'Dalecarlica' o powcinanych liściach oraz kolumnowej 'Fastigiata' łączą w sobie delikatną urodę i wytrzymałość pionierów. Nawet na wyjątkowo słabych glebach dobrze czują się i olśniewająco wyglądają robinie - żółtolistna 'Frisia' o pachnących kwiatach, różowo kwitnąca robinia lepka oraz robinia szczeciniasta. Miłośnicy iglaków mogą wybrać jodłę kalifornijską, świerk kłujący, sosnę zwyczajną i czarną, różne odmiany modrzewi. Jeśli zdecydujemy się na klon polny lub jesionolistny, możemy poszukać odmian o barwnych liściach - złocistych lub purpurowych. Takie barwne plamy ożywią ogród i będą doskonałym tłem dla niższych krzewów i bylin.

Krzewy

Nadspodziewanie wiele krzewów dobrze przystosowuje się do trudnych warunków. Pigwowce zachwycą nas w kwietniu obfitością pomarańczowych, różowych, czerwonych lub białych kwiatów. W maju zakwitną lilaki, potocznie zwane bzami, i świdośliwy, które latem obsypią się smacznymi owocami. Odporne na suszę są także różnobarwne szczodrzeńce, parczelina trójlistna o niepozornych, ale pięknie pachnących kwiatach i róża pomarszczona, która pod koniec lata wydaje owoce. Możemy posadzić różowo kwitnące tamaryszki i łany fioletowej lawendy, a w pobliżu tarasu i wzdłuż ścieżek - pięciorniki krzewiaste oraz dywany wrzosów i wrzośców. W rogu działki dobrze będzie wyglądać kompozycja o srebrzystych liściach: oliwnik wąskolistny lub srebrzysty w towarzystwie rokitnika pospolitego i gruszy wierzbolistnej, a obok - dla kontrastu - posadźmy czerwonolistny perukowiec podolski, grupę okazałych berberysów Thunberga 'Atropurpurea' albo sumaka octowca (zwłaszcza odmianę 'Dissecta' o postrzępionych liściach), który efektownie zarumieni się jesienią.

Słabej ziemi nie boją się też krzewy o dekoracyjnych owocach, takie jak śnieguliczki - biała, Chenaulta i koralowa czy berberys koreański.

Założenie trawnika na suchej, przepuszczalnej glebie to wielkie wyzwanie. Jeśli nie mamy dość czasu i cierpliwości, zastąpmy trawę mało wymagającymi roślinami okrywowymi, np. irgą Dammera, tawulcami, kolcowojem, różą okrywową 'Nozomi'. Na działkach położonych w kompleksach leśnych świetnie wyglądają dywany z odpornych na wszystko jałowców, np. pospolitego 'Depressa Aurea' albo ze strzyżonych kosiarką jałowców płożących 'Wiltonii', 'Glauca' i 'Douglasii' (trzeba je w ten sposób kosić od początku). Trawnik zastąpią również kobierce z bylin: niskich gatunków rozchodnika (ostrego, białego, lubczykowego i sześciorzędowego), rogownicy albo niskich gatunków i odmian goździków.

Byliny

Gdy myślimy o roślinach lubiących słońce i suchy klimat, natychmiast przed oczyma rysuje nam się skalniak. Wśród kamieni wiją się rojniki i rozchodniki, rogownica o srebrzystych liściach i różowo kwitnący ukwap. Na biało kwitnie ubiorek wiecznie zielony, na żółto smagliczka nadmorska... Skalaniak upiększą wilczomlecze, gipsówka i ogrodowy skarb - miłek wiosenny.

To, że mamy na działce glebę ubogą, nie oznacza, że nie możemy na niej założyć rabaty. Do bylinowych kompozycji nadają się kosaćce, szczególnie z grup Barbata Nana (odmiany o drobnych kwiatach, zakwitające na początku maja) i Barbata Elatior (odmiany wysokie, o dużych kwiatach skupionych w gęste kwiatostany, kwitnące w końcu maja i w czerwcu). Odporne na suszę są goździki, zwłaszcza gatunki niskie o białych lub różowych kwiatach i szarozielonych liściach, dekoracyjne przez cały rok. Pięknie prezentują się odmiany astra gawędki w odcieniach fioletu i bieli (najlepiej kwitnie na glebach zasadowych), różne gatunki szałwii oraz kwitnące na żółto nawłocie. Obok kwiatów warto sadzić ozdobne trawy, przede wszystkim kostrzewę siną i wydmuchrzycę piaskową.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny, które nie boją się suszy