Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zabawa w detal

Małgorzata Jodko

Co zrobić, żeby odmienić ogród? Wystarczy naprawdę niewiele: kamienna rzeźba lub fontanna, efektowne figurki, kilka donic albo lampka lub zegar słoneczny schowane wśród roślin.

Zakładanie ogrodu nie kończy się na posadzeniu drzew, wytyczeniu ścieżek i zaprojektowaniu rabat. Poza tym nawet idealnie urządzony ogród można "zaaranżować" na nowo, dodając kilka modnych drobiazgów z tzw. galanterii ogrodowej. Najważniejsze jest dopasowanie ich do charakteru domu (koloru elewacji, wykończenia), gatunków roślin i - rzecz jasna - własnych upodobań. Przy wybieraniu donic, rzeźb czy delikatnych dzwoneczków pamiętajmy o tym, aby nie stosować w ogrodzie zbyt wielu materiałów w różnych stylach. Oczywiście, czasem ciekawie wyglądają ogrody o nowoczesnym charakterze, w które wstawiono jedną rzeźbę bądź kolumnę nawiązującą w formie do tradycji kultury antycznej. Powstają wtedy eklektyczne, ciekawe, acz niekiedy bardzo odważne aranżacje.

Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w doborze dodatków (a jest to sztuka, w której z czasem łatwo nabiera się wprawy i wyczucia), spróbujmy najpierw poeksperymentować z donicami. Ustawiamy je na brzegu tarasu, na schodach ogrodowych lub wśród roślin na tle żywopłotów. Albo wybieramy jedną efektowną donicę i stawiamy ją w dobrze widocznym miejscu. Na koniec pamiętajmy, że zasadą dobrego projektowania jest dobieranie wszelkich elementów w taki sposób, żeby, po pierwsze - nie przeszkadzały sobie wzajemnie, a po drugie - użytkownikom ogrodu, na przykład przy grze w piłkę, przy wykonywaniu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych lub podczas letniego przyjęcia w ogrodzie. Niektóre drobiazgi możemy stawiać lub wieszać w zakątkach altan, na gałęziach drzew lub ukrywać za krzewami.

Uniwersalna ceramika

Pojemniki z wypalanej gliny produkowane są w ogromnej ilości wzorów. Które wybrać? Do roślin o zwieszających się pędach (bluszcz, plektrantus, pelargonie bluszczolistne, lobelia, nasturcja) pasują formy wysokie, bez wzorów. Gatunki sadzone dla pokroju (agawa, araukaria, karłowe krzewy iglaste) można sadzić w pojemnikach o bardziej wymyślnych kształtach - np. donicach narożnych ozdobionych wzorami. Tego typu pojemniki najładniej wyglądają na nawierzchni z cegły klinkierowej, granitu lub bazaltu oraz na tarasach wykładanych płytkami ceramicznymi. Przy nich możemy ustawić zarówno meble drewniane, jak i kamienne z drewnianym siedziskiem.

Fontanny

Najprostszą fontannę możemy zrobić sami. Wystarczy zamontować dyszę w otworze wydrążonego kamienia. Woda spływa po powierzchni głazu, przepływa przez żwir i po przefiltrowaniu z powrotem odprowadzana jest do zbiornika. Młyński kamień lub głaz narzutowy pasują właściwie do ogrodu w każdym stylu. Większą fontannę przedstawiającą ludzkie postacie lub zwierzęta możemy postawić w części reprezentacyjnej lub w typowym okrągłym bądź prostokątnym oczku wodnym. W wyjątkowo małych ogródkach sprawę rozwiąże niewielkie źródełko na balustradzie schodów lub przymocowane do muru.

Malownicze drobiazgi

Kamienne lampki, zegary słoneczne lub tajemnicze szklane kule umieszczamy w ogrodzie podobnie jak rzeźby ogrodowe i fontanny. Przy planowaniu miejsc na lampy pamiętajmy o tym, żeby nie sąsiadowały ze zbyt wysokimi i szybko rozrastającymi się roślinami mogącymi pochłaniać światło. Zegary słoneczne należy umieszczać w przestrzeni otwartej, do której przez cały dzień dochodzi światło. Kolorowe kule lub drewniane dzwoneczki wieszamy najczęściej blisko domu, na grubych gałęziach drzew, w zacisznym miejscu.

Chłodny metal

Pojemniki ze stali lub ocynkowanej blachy pasują szczególnie do surowych, geometrycznych założeń ogrodowych. Najlepiej wyglądają w nich strzyżone krzewy w formie kulek, stożków lub kolumn, np. bukszpan, cis, kosodrzewina, jałowiec i ligustr. Do metalowych pojemników warto dobrać inne elementy z tego samego materiału, na przykład ocynkowane wiadra, konewki lub misy, a nawet meble. Jeśli posadzimy w tych naczyniach kwitnące wiosną rośliny cebulowe, nasz ogródek nabierze holenderskiego stylu.

Wiklina i bambus

Do ogródków w stylu rustykalnym, gdzie dominują kwitnące kolorowe rośliny jednoroczne i byliny, najlepiej pasują wiklinowe kosze oraz pojemniki z plecionych sznurków, rattanu, lakierowanej słomy (konieczne jest wykładanie takich pojemników od wewnątrz folią). Szczególnie dobrze prezentują się w nich gatunki jednoroczne - nasturcja, lobelia, żeniszki, begonie czy słoneczniki. W takim ogrodzie warto ustawić również lekkie wiklinowe lub rattanowe meble.

Rzeźby

To doskonały dodatek do dużych ogrodów z luźnymi kępami drzew i krzewów. W oczku wodnym można ustawić rzeźbę będącą równocześnie fontanną z betonu, kamienia lub odlewaną z brązu. Na niewielkiej przestrzeni (do 500 m kwadratowych), w małym zbiorniku najlepiej wybierać drobne elementy o wysokości nieprzekraczającej 1 metra, np. przedstawienia postaci ludzi i zwierząt bądź formy abstrakcyjne. Przy ustawianiu rzeźby niezwykle ważne jest zaaranżowanie odpowiedniego miejsca. Nawierzchnia oraz cokół nie powinny dominować ani kolorem, ani formą nad stawianym przez nas elementem, może być jedynie dyskretnym tłem. Przy jasnych (kremowych lub żółtych) kamieniach dobrze wyglądają gatunki o liściach z jasnym obrzeżeniem i jednocześnie kontrastujące (np. krzewuszka cudowna 'Variegata', berberys Thunberga 'Rose Glow', trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety' lub 'Sunspot'). Rzeźby z ciemnych kamieni powinny się wyróżniać na tle roślin. Warto więc sadzić obok nich gatunki o jasnym ulistnieniu (np. złotlin japoński 'Picta', bukszpan wieczniezielony 'Suffruticosa', dereń biały 'Aurea', pięciornik krzewiasty 'Goldstar'). Rzeźby przedstawiające zwierzęta można umieścić tak, żeby upozorować naturalne środowisko. Przy ich zakupie dobrze jest przyglądać się ich rozmiarom i nie wybierać tych, które są dużo większe od rzeczywistych.

Klasyczne formy

Wazy oraz pojemniki wzorowane na dawnych formach antycznych wyglądają najlepiej w miejscach reprezentacyjnych. W tego typu naczyniach dobrze wyglądać będą strzyżone bukszpany i cisy oraz piękne róże szczepione na pniu. Donice w antycznych wzorach dobrze wyglądają ustawione na nawierzchni z kostki i płyt granitowych oraz bazaltowych. Detali w tym stylu nie powinno się wstawiać do ogrodu za wiele, gdyż zwłaszcza na małej przestrzeni wyglądają nieco przytłaczająco.

Skomentuj:

Zabawa w detal