Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Pompy do oczek wodnych

ANNA GRUNWALD, PIOTR SYGA
21.03.2011 , aktualizacja: 06.05.2004 16:38
A A A Drukuj
Fontanna to nie tylko ozdoba basenu, ale też sposób napowietrzania wody. Żeby mogła działać, potrzebna jest pompa z odpowiednią dyszą fontannową

Fontanna to nie tylko ozdoba basenu, ale też sposób napowietrzania wody. Żeby mogła działać, potrzebna jest pompa z odpowiednią dyszą fontannową (Fot. OASE)

Roślinom i rybom w ogrodowym stawie potrzebne do życia są tlen i czysta woda. I jedno, i drugie zapewniają odpowiednie pompy tłoczące wodę do filtra i kaskady.
Każde oczko wodne, w którym żyją ryby, wymaga w sezonie stałego filtrowania i napowietrzania wody. Obydwa efekty może zapewnić jedna pompa tłocząca wodę do filtra, z którego następnie woda wypływa na przykład do strumienia lub kaskady. Latem może jednak być potrzebna dodatkowa pompa do napowietrzania wody w stawie. Może to być na przykład pompa tryskająca wodą w formie efektownej fontanny albo mała pompka napowietrzająca (tzw. brzęczyk).

Co trzeba wiedzieć o pompach do oczek wodnych

W sprzedaży są specjalne pompy do współpracy z filtrami, pompy do zasilania kaskad lub strumieni albo fontann, a także pompy uniwersalne, które mogą łączyć wymienione funkcje.

Dobór pomp najlepiej powierzyć projektantowi, który ma budować staw ogrodowy. Wybierze on najodpowiedniejszy rodzaj pompy i określi jej parametry, czyli:

- wydajność,

- ciśnienie wody, tzn. wysokość, na jaką pompa ma ją tłoczyć.

Kto sam jest projektantem i wykonawcą swojego stawu, powinien pamiętać, że parametry pompy najlepiej dobierać do konkretnego zbiornika:

- o znanej pojemności,

- z zaplanowanymi efektami związanymi z ruchem i filtrowaniem wody,

- z określonymi parametrami takich urządzeń jak:

1) filtr - trzeba znać wymaganą jego wydajność,

2) koryto strumienia lub kaskady - trzeba określić ich szerokość i wyniesienie ponad lustro wody w stawie,

3) dysze fontann - należy określić kształt i wysokość strumienia wody tryskającej z fontanny,

4) węże transportujące wodę - trzeba znać ich średnice i długość, bo od nich zależą straty ciśnienia, które wpływają na wymagane ciśnienie pompy.

Jeżeli pompa ma zasilać kilka urządzeń, musi z wydajnością równą sumie wydajności wszystkich tych urządzeń tłoczyć wodę na wysokość odpowiadającą najwyższemu punktowi kaskady, strumienia lub strumienia tryskającego z fontanny. Wysokość ta powinna być określona z uwzględnieniem strat ciśnienia.

Po określeniu potrzebnej wydajności i wysokości podnoszenia wody dobiera się pompę korzystając z wykresu jej pracy (zamieszczonego w katalogu pomp danego producenta lub na opakowaniu urządzenia). Korzystając z wykresu trzeba sprawdzić, w jakich jednostkach jest na nim podana wydajność pompy. Niektórzy producenci podają ją w m3/h, inni w l/min. (1 m3 = 1000 litrów, a 1 h = 60 minut)

- Zasilanie. Większość pomp zasilana jest napięciem 230 V. Są też pompy niskonapięciowe (zasilane napięciem bezpiecznym 12 lub 24 V) i te wymagają transformatora.

- Instalacje. Z myślą o oczku wodnym warto przygotować szczelną skrzynkę z gniazdkami elektrycznymi, do których będą podłączane pompy i inne urządzenia montowane w oczku. Obwód zasilający urządzenia do oczka powinien być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym oraz różnicowoprądowym zapewniającym bezpieczeństwo użytkowania urządzeń zasilanych napięciem 230 V.

Do filtra

Pompa do filtra musi być przystosowana do wody brudnej (dzięki specjalnej komorze wirnika i dużym kilkumilimetrowym otworom w obudowie może tłoczyć wodę z drobnymi zanieczyszczeniami). Może być łączona z filtrem zalecanym przez producenta pompy lub innym o zbliżonej wydajności.

Brak komentarzy