Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gabiony - ogrodowe kosze, murki, siedziska

Aldona Zakrzewska,

Gabion czyli kosz wypełniony kamieniami, drewnem lub innymi materiałami z wolna staje się w rękach architektów zieleni narzędziem kreowania przestrzeni - nowoczesnym, niebanalnym i ekologicznym.

Gabiony można wypełnić dowolnymi materiałami, a z tych różniących się fakturą układać ciekawe desenie
Gabiony można wypełnić dowolnymi materiałami, a z tych różniących się fakturą układać ciekawe desenie
Fot. Flora Press
Czym jest gabion? Mówiąc najprościej, to kosz ze stalowej siatki wypełniony różnymi materiałami (np. kamieniami, szkłem, drewnem). Do tej pory stosowany był on głównie przy budowie dróg i w hydrotechnice: umacniał nasypy, skarpy, nabrzeża i koryta rzeczne. Solidnie wykonany i wypełniony odpowiednim materiałem okazał się bowiem konstrukcją niesłychanie mocną i odporną na korozję. Nic nie stoi na przeszkodzie, by służył nam również w przydomowych ogrodach, w których zresztą pojawia się coraz częściej.

PEŁNE SIATKI

Tajemnica trwałości gabionu tkwi głównie w solidnej konstrukcji z siatki zgrzewanej ze stalowego drutu, ocynkowanego ogniowo lub zabezpieczonego cynkowo-aluminiową powłoką antykorozyjną (np. Zincal). Często dodatkowo powleka się go PCV. Drut zabezpieczony powłoką w otoczce z plastiku przetrwa nawet 120 lat!

Gabion z reguły ma formę prostopadłościanu, ale dostępne są również tzw. trapiony o jednej lub dwóch ścianach nachylonych pod różnymi kątami, świetne do wznoszenia stabilnych, solidnych murów.

O atrakcyjności kosza decyduje jednak głównie jego zawartość. Ważne, żeby pasowała do otoczenia i tworzyła z nim spójną całość. Warto więc uruchomić wyobraźnię i wykorzystać ten sam materiał, z którego zbudowano podmurówkę domu czy inne elementy małej architektury (np. kostkę brukową, cegły).

Gabion z siatki zgrzewanej przeważnie wypełnia się kamieniami (ozdobnymi, polnymi, łamanymi). Jeżeli różnią się kolorami, można z nich układać desenie i wzory. Ale często też wrzuca się do kosza szkło, gruz czy ziemię (a potem sadzi w niej rośliny). Popularnymi wypełniaczami są też materiały z recyklingu (np. granulaty z odpadów, beton z odzysku, potłuczone dachówki). Koneser win może wypełnić kosz butelkami po winie, amator swojskich klimatów - równo pociętymi pniakami. A w nowoczesnym ogrodzie można wrzucić do kosza kolorowe kule z tworzywa sztucznego.

OGRODZENIA I SIEDZISKA

Lista pomysłów na zastosowanie gabionów w ogrodzie jest wprost nieograniczona. Stalowy kosz z siatki zgrzewanej świetnie spisze się w roli niebanalnego murka umacniającego skarpę czy osłony miejsca do wypoczynku. Na tarasach i w kącikach do relaksu coraz częściej stawiamy gabionowe stoły, siedziska, ławy, a nawet grille. Z drucianych koszy budujemy schody, mostki, elementy pergol i altan, wznosimy osłony śmietników i studni. W większych gabionach wypełnionych kamieniami i ziemią urządzamy klomby i skalniaki, mniejsze zaś traktujemy jako osłonki na donice.

Z metalowych koszy pełnych kamieni można stworzyć efektowne ogrodzenie posesji będące barierą nie tylko dla spojrzeń, lecz również dla hałasu (zwłaszcza jeśli wypełnimy je kamieniami bazaltowymi, świetnie pochłaniającymi dźwięki). Gabiony są także dobrym sposobem na ciekawą elewację domu. Wystarczy obłożyć jego ściany płaskimi koszami (o gr. ok. 30 cm), oczywiście mocując je solidnie do muru, tak by nie wywróciły ich podmuchy wiatru. Powstała w ten sposób chropowata elewacja może być podporą dla posadzonych obok pnączy.

STABILNE I ŁATWE W MONTAŻU

Dużą zaletą mebli ze zgrzewanej siatki (zwłaszcza tych wypełnionych kamieniami lub innym ciężkim materiałem) jest stabilność; w czasie porywistego wiatru trzymają się podłoża. Ich plusem jest też prosty montaż. Producenci dostarczają je ułożone płasko na palecie, przeważnie w zestawach z elementami niezbędnymi do montażu (słupami wzmacniającymi kosz od środka, spinkami, klamrami itp.). Wystarczy je rozłożyć w upatrzonym miejscu, umocować w ziemi lub do muru (jeśli konstrukcja tego wymaga) i wypełnić wybranym materiałem. Łatwo to zrobić samemu, ale można też skorzystać z usług specjalistycznej firmy.

Gabiony - często wypełniane materiałami z recyklingu - są również cenione przez zwolenników ekologii. Zwłaszcza jeśli zostaną oddane we władanie zieleni - obsadzone roślinami. Wtedy mogą tworzyć tak modne ostatnio zielone ściany. Te sprytne konstrukcje ze stalowego drutu świetnie wpiszą się w każdy pejzaż - wiele zależy od zastosowanego wypełnienia. A kiedy przestaną być potrzebne lub po prostu nam się znudzą, łatwo je zdemontować lub wypełnić innym materiałem.

Ile to kosztuje

Typowe gabiony (przeważnie wykorzystywane jako moduły ogrodzenia) to metalowe kosze o wymiarach: 120 cm (wys.) x 17 cm (gr.) lub 200 cm (wys.) x 34 cm (gr.) i długości do 250 cm. Za pierwszy zapłacimy 300 zł/mb, za drugi 420 zł/mb. W przypadku większych koszy cena (podawana przeważnie za 1 m2 ) waha się od 250 do 350 zł.



Konsultacja: Arnold Pajonczek/Betafence





    Więcej o:

Skomentuj:

Gabiony - ogrodowe kosze, murki, siedziska