Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Wieńce i stroiki na Wszystkich Świętych

Katarzyna Jodłowska
26.10.2012 , aktualizacja: 04.10.2012 13:29
A A A Drukuj
Wieńce i stroiki na Wszystkich Świętych. Formę z gąbki florystycznej obłożono płatkami filcu. Szpilkami przypięto pojedyncze owoce śnieguliczki i czarnego bzu

Wieńce i stroiki na Wszystkich Świętych. Formę z gąbki florystycznej obłożono płatkami filcu. Szpilkami przypięto pojedyncze owoce śnieguliczki i czarnego bzu (Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta)

Jedną z najpopularniejszych form florystyki funeralnej są wieńce. Oto kilka ciekawych pomysłów na ich wykonanie.
Listopadowe święta skłaniają do refleksji nad przemijającym życiem, przywołują wspomnienia o naszych bliskich, którzy odeszli. W dzień Wszystkich Świętych i w Zaduszki jak zwykle wyruszymy całymi rodzinami na cmentarze. Aby uczcić naszych zmarłych, wybierzmy w tym roku wyjątkowe i oryginalne dekoracje, które złożymy na ich grobach. Do wyboru mamy wiele form florystycznych, ale wciąż najpopularniejsze są wieńce - od klasycznych, na bazie jodłowych gałązek, po wyrafinowane, obłożone liśćmi albo filcem.

Forma wieńca ma znaczenie symboliczne. Już w starożytności był on znakiem poświęcenia bóstwom, boskiej ochrony. Wieńczono składane w ofierze zwierzęta, ale i żywych ludzi - zwycięzców, weselników, biesiadników Dla chrześcijan wieniec stał się symbolem męczeństwa, chwały, sprawiedliwości i czci. Kładąc go na grobie bliskich, pamiętajmy więc o jego wielowiekowej tradycji. Dobierzmy rośliny pełne znaczeń, choćby róże (symbol zmartwychwstania), gałązki z owocami (symbol dobroczynności), liście dębowe (symbol świętości), pędy bluszczu (symbol życia), brzozo- wą korę (symbol niewinności)

Komentarze (4)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX