Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

26 pomysłów na wieńce adwentowe. Ozdoby i dekoracje na adwent i Boże Narodzenie.

Małgorzata Szymczykiewicz
28.11.2012 , aktualizacja: 29.11.2011 09:59
A A A Drukuj
Wieńce adwentowe. Wieniec z zielenią ułożoną w formie wiatraczka

Wieńce adwentowe. Wieniec z zielenią ułożoną w formie wiatraczka (Fot. Shutterstock)

Czekając na święta zrób adwentowy wieniec. Ozdabianie stołu wieńcem z czterema świecami to jeden z elementów przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.
Zwyczaj ten pochodzi z Niemiec, gdzie w 1839 r. pastor prowadzący przytułek dla sierot wpadł na pomysł, aby wieńcem przystroić świetlicę dla dzieci. Razem z wychowankami w I niedzielę adwentu zapalił pierwszą świecę. Następne, mniejsze dwadzieścia cztery świece podopieczni zapalali każdego dnia aż do Wigilii, gromadząc się na śpiew i modlitwę. Później drewniane koło przystrojono gałązkami jodły. Z czasem liczbę świec zmniejszono do czterech, a zwyczaj ten szybko rozszedł się po wielu krajach. W Polsce zwyczaj ten pojawił się po pierwszej wojnie światowej.

Wieniec wykonuje się z gałązek drzew iglastych. Na wieńcu są umieszczone cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentowe. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd). Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na świętowanie Bożego Narodzenia

Zobacz inne wieńce adwentowe>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • avatar

    0

    Powoli się zbliża...Niektóre proste do wykonania dla każdego i bardzo dobrze!Jabłkowy to zaraz bym zjadła i nie dane ,by mu było poozdabiać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX