Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Skarpa w ogrodzie

TOMASZ SIWIEC
21.03.2011 , aktualizacja: 26.01.2005 10:56
A A A Drukuj
Malownicze murki oporowe pokryte kwitnącymi roślinami to ozdoba każdego ogrodu. Przydają się do umacniania skarp nie tylko wtedy, gdy dom jest na zboczu.
Na działkach położonych na zboczach lub naturalnych pagórkach można planować ścieżki wijące się wśród zieleni, urządzać punkty widokowe, ogrody skalne i "górskie strumienie". Ale i płaski teren można urozmaicić, budując różnego rodzaju nasypy ziemne. Mogą one zasłaniać ruchliwą ulicę lub brzydki widok, czy też chronić przed uciążliwym sąsiedztwem.

Skarpy nasypów bywają też czasem przyczyną kłopotów. Osiadają, osuwają się, woda wypłukuje z nich cząstki gruntu, a wiatr wywiewa przeschniętą ziemię. Na szczęście są na to sposoby. Skarpy można umacniać i obsadzać roślinnością, a osuwaniu się ziemi mogą zapobiegać podtrzymujące je murki oporowe.

Umocnienia skarp

Skarpy nasypów i wykopów wymagają często rozmaitych umocnień i zabezpieczeń przed osuwaniem się ziemi.

Rodzaje konstrukcji oporowych.

Jeśli nachylenie skarp jest niewielkie, wystarczy je odpowiednio wyprofilować i umocnić kamieniami polnymi. Jeśli jednak przekracza 30o, konieczne jest wykonanie trwałej konstrukcji, która będzie przeciwdziałać niepożądanym ruchom gruntu. W ogrodach przydomowych stosuje się zazwyczaj budowle ziemne o łagodnych stokach, do których jako zabezpieczenie wystarczy najczęściej suchy murek kwiatowy lub niewysoki mur oporowy.

Wysokie i bardzo strome skarpy, a także pionowe ściany wykopów, nasypów, zjazdów do garaży wymagają natomiast zabezpieczenia ścianami oporowymi (zwykle o konstrukcji żelbetowej), które powinien zaprojektować konstruktor ze stosownymi uprawnieniami.

Uzgodnienia dotyczące konstrukcji w granicy działki.

Budowę muru oporowego, który będzie przylegał do ogrodzenia działki lub będzie sam stanowił to ogrodzenie albo jego fragment, trzeba wcześniej uzgodnić z sąsiadem - nawet wówczas, gdy to właśnie z jego powodu postanowiliśmy zbudować w pobliżu granicy wał ziemny. Tylko w taki sposób można zapobiec przyszłym konfliktom sąsiedzkim.

Jeśli mur oporowy ma stanowić ogrodzenie przylegające do terenu publicznego, takiego jak droga, plac czy park miejski, wygląd i wysokość muru trzeba dostosować do lokalnych wymogów. Budowę - jeśli wysokość muru nie przekroczy 2 m - wystarczy przed rozpoczęciem zgłosić w wydziale architektury starostwa powiatowego. Wyższe mury graniczne wymagają pozwolenia na budowę (więcej na temat procedury zgłoszenia można znaleźć w nr. 11/2004 ŁADNEGO DOMU, na s. 90).

Kształt i materiał.

Murki oporowe i kwiatowe powinny nawiązywać swoją formą i materiałem do elewacji, ogrodzenia domu, a także drobnych form architektonicznych, takich jak schodki, siedziska, pergole czy altanki.

Aby sztucznie tworzone formy dobrze komponowały się z miejscem i krajobrazem, na murki oporowe dobrze jest używać kamienia, który występuje w okolicy - choćby w pobliskim składzie można było kupić różne jego rodzaje sprowadzane z dalekich krajów. Nie należy też mieszać ze sobą skał różnego rodzaju - taki murek zawsze będzie wyglądał sztucznie.

Stabilizowanie skarp kamieniem polnym

Najprostszy budulec do stabilizowania skarp to kamień polny, najlepiej o nierównych krawędziach i różnej wielkości. Wbite w ziemię kamienie powstrzymują wywiewanie i osuwanie się ziemi. W taki sposób można umacniać skarpy o nachyleniu do 30o.

Kamienie najlepiej rozmieszczać swobodnie - tak jak na rabatach skalnych, aby umocnione nimi skarpy wyglądały jak naturalne zbocza. Należy tylko zadbać o stabilne posadowienie każdego kamienia, a więc układać je w ziemi schodkowo, tak aby było widać tylko fragment ich górnej powierzchni i powierzchnię boczną.

Po ułożeniu kamieni skarpę trzeba obsadzić roślinami okrywowymi i krzewami. Kępy roślin tworzące barwne plamy poprzedzielane skupiskami kamieni są nie tylko malownicze, ale i skutecznie powstrzymują erozję skarpy.

Suchy murek kwiatowy

Niewysokie skarpy o nachyleniu powyżej 30o i wysokości nieprzekraczającej 50 cm można zabezpieczać suchymi murkami z układanych jeden na drugim płaskich kamieni - bez fundamentu i najlepiej bez żadnego spoiwa. Kamienie na taki murek powinny mieć przynajmniej jedną możliwie równą płaszczyznę, a więc nie mogą to być otoczaki.

Murek kwiatowy najlepiej wygląda, gdy wtopi się w ogród i jego otoczenie, dlatego między kamieniami umieszcza się rośliny odpowiednie do ogródków skalnych lub niskie (do 30 cm) byliny rabatowe. Dobiera się je stosownie do nasłonecznienia. Po stronie południowej lub południowo-wschodniej zaleca się sadzić wyłącznie byliny skalne (większość z nich bardzo lubi słońce i dobrze znosi suszę), a po stronie północnej i północno-zachodniej - byliny cieniolubne. Wiele z tych drobnych roślin bardzo obficie kwitnie, dlatego takie zabezpieczenia skarp nazywa się murkami kwiatowymi.

Brak komentarzy
kalendrz

Kalendarz ogrodnika - sierpień

Wydarzenia ogrodnicze i porady na sierpień