Szukaj w serwisie Ponad 5000 artykułów

Projekty ogrodów: ogród w nowym stylu

Katarzyna Jodłowska,
12.07.2012 , aktualizacja: 12.07.2012 13:44
A A A Drukuj
Plan nasadzeń w ogrodzie w nowym stylu

Plan nasadzeń w ogrodzie w nowym stylu (Rys. Laura Wawerczak-Bojsza)

Właściciele chcieli mieć ogród nowoczesny, atrakcyjny przez cały rok i łatwy w utrzymaniu. Ze względu na jego małą powierzchnię (390 m kw.) myśleli też o optycznym powiększeniu przestrzeni
Ogród znajduje się przy parterowym domku na osiedlu w Głogowie. Właściciele - młode małżeństwo - pragnęli odizolować się od sąsiadów, bo z każdego miejsca posesji widać było budynki na sąsiednich działkach. Zależało im na szybkim efekcie, dlatego zastosowali gotowe drewniane panele i gęsto obsadzili je od północy bluszczem. Taki zabieg pomógł też wizualnie powiększyć przestrzeń. Ścieżki, chociaż wykonane z różnych materiałów, są utrzymane w jednolitej, jasnej gamie kolorystycznej pasującej do elewacji budynku.

OGRÓD OD FRONTU

Problem, który stanowiło niewielkie zróżnicowanie terenu od strony frontowej, rozwiązałam, wprowadzając ukośnie murki oporowe z granitu. Taki zabieg powiększył optycznie przestrzeń i dał możliwość urozmaicenia przedogródka. Po prawej stronie domu posadziłam kompozycję bylinową z lawendy, żurawek o purpurowych liściach, rozchodników i całej palety funkii, a po lewej - magnolię purpurową 'Nigra'. Podjazd i ścieżkę został wyłożony drobną granitową kostką. Powstały pomiędzy nimi pas ziemi wysypałam drobnym białym żwirkiem i posadziłam grupy różnokolorowych traw.

DZIKI OGRÓD

Zaciszny zakątek przeznaczony do wypoczynku umiejscowiłam z prawej strony budynku. Od części frontowej oddzieliłam ten wąski pas niskim żywopłotem z bukszpanu. Pod drewnianą pergolą biegnie żwirowa ścieżka, wzdłuż której ciągnie się pas wiśni piłkowanych o regularnych kulistych koronach, które szczelnie przysłaniają widok z okien sąsiadujących budynków. Na końcu ścieżki urządziłam placyk, na którym stanęła rzeźba z granitu, oraz umieściłam lustro zatopione w zieleni, dzięki któremu powstało wrażenie głębi.

WYPOCZYNEK W OGRODZIE

Na tyłach domu dominują wielopoziomowe kompozycje z kwitnących bylin, takich jak rudbekia, jeżówka, perowskia czy trytoma groniasta, oraz drzew (grujecznik japoński) i krzewów (budleja, trzmielina oskrzydlona), które widać z okien pokoju gościnnego. W tej części znajduje się duży kamienny taras, przy którym wybudowano niewielkie źródełko. Dalej, spacerując po betonowych płytach imitujących kamienie, zanurzonych w aksamitnej murawie, można dotrzeć do składziku na narzędzia ukrytego po prawej stronie budynku. Rosną tu rośliny okrywowe łatwe w pielęgnacji: liliowce, irgi, derenie.

Ta niewielka przestrzeń wokół domu stanowiła spore wyzwanie zarówno dla mnie, jak i właścicieli, którzy okazali się uzdolnionymi ogrodnikami. Dzięki odkryciu nowej pasji doskonale radzą sobie z pielęgnowaniem ogrodu. Zyskali przestrzeń do wypoczynku i relaksu, miejsce, które pozwala odciąć się od codziennych problemów.

Plan nasadzeń

1 cis pospolity

2 bambus, sosna drobnokwiatowa 'Negishi'

3 klon palmowy 'Nigrum'

4 budleja Davida 'Ile de France'

5 ostnica włosowata, perowskia 'Blue Spire', chmiel zwyczajny 'Aureus'

6 grujecznik japoński

7 tawuła japońska 'Goldflame'

8 trzmielina oskrzydlona

9 dereń biały 'Elegantissima', irga Dammera 'Major'

10 tawuła japońska 'Goldflame'

11 magnolia purpurowa 'Nigra'

Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (1)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX